Po úspešnej skúške vodičského oprávnenia, sa skutočné učenie len začína. Máme pre teba pár informácií ktoré ti uľahčia jazdu.

 

1 Dodržujte primeraný odstup

Veľa mladých sa „lepí“ na kufor pred nimi idúceho automobilu. Neuvedomujú si však, že existuje určitý reakčný čas a mnohé ďalšie okolnosti, ktoré môžu ich brzdnú dráhu poriadne predlžiť (pneumatiky, stav vozovky, brzdy a podobne).

 

 

2 Predvídať

sú pred autom motorkári? Môže z tej zle viditeľnej križovatky zboku vyletieť nejaké auto bez toho, aby som ho dopredu videl? Časom po niekoľkých tisícoch prejazdených kilometrov sa vám určite vyvinie istá intuícia.

 

 

 

3 Nepodceňuj veľké kaluže

Kaluže a väčšie mláky môžu byť poriadne nebezpečné. Dokonca aj pri tých najmenších sa oplatí spomaliť a nevykonávať žiadne manévre či preraďovať. Ak cez väčšiu mláku rýchlo prejdeš, existuje šanca, že sa do zapaľovacieho systému dostane voda, ktorá poškodí motor. Okrem iného, veľkým rizikom je šmyk, kedy auto stráca trakciu a ty tak nad ním stratíš kontrolu.

 

 

 

4 Daj pozor na manévre vyšších vozidiel pred tebou

Dávaj pozor nielen na autá priamo pred tebou, ale aj na tie, ktorí sú ešte ďalej na ceste. Vodiči vyšších vozidiel (nákladné autá a autobusy) vidia situáciu na ceste oveľa lepšie. Ak začnú naraz meniť jazdné pruhy, je pravdepodobné, že videli nehodu alebo iný druh blokovania cesty, ktorej sa chcú vyhnúť. Preto buď v strehu a spomaľ.

 

 

 

5 Dávaj pozor na spätné zrkadlo v noci

Mnohí vodiči nevedia, že štandardné spätné zrkadlo má 2 režimy: denný režim a nočný režim. Aby ste sa vyhli oslepeniu autom za vami, zmeňte uhol zrkadla.

 

 

 

6 Zapínaj klimatizáciu

Aj keď klimatizačné zariadenie nepoužívate (napríklad v zime), pravidelne ho zapnite na krátku dobu. V opačnom prípade chladiaca kvapalina vytečie a rúry budú suché.

 

 

 

7 Daj pozor na únavu

Únava je nepochybne tichý zabijak. Skúsenejší vodič zastaví, zdriemne si, natiahne sa a neskôr pokračuje ďalej. Mladý sa však často preceňuje, ignoruje klipkajúce oči a následne stačí len pár milisekúnd, príde mikrospánok a nehoda je na svete.

 

 

 

8 Pozor na auto vo vedľajšom jazdnom pruhu pred tebou, ak začne spomaľovať

Ak uvidíš, že auto v susednom jazdnom pruhu spomaľuje, mal by si urobiť to isté. Je pravdepodobné, že vodič tohto auta chce nechať prejsť chodcu alebo zviera.

 

 

 

9 Nenechaj sa oklamať ilúziou o nižšej rýchlosti

Na rovnej dlhšej ceste sa zdá, že rýchlosť je 2 krát nižšia než v skutočnosti. Ak pred odbočovaním nezačneš včas brzdiť, riskuješ, že auto za tebou sa začne nebezpečne rýchlo približovať a už to nebude vedieť dobrzdiť. Preto mu daj skôr vedieť, že sa chystáš na zmenu smeru či prudšie brzdenie.

 

 

 

10 Neotáčaj kolesá do smeru jazdy kam ideš pred tým, než sa pohneš

Je nebezpečné natáčať kolesá predtým, než sa vôbec pohnete. Musia byť v počiatočnej polohe. Ak do vás zo zadnej strany narazí iné auto, môžete byť hodený do opačného jazdného pruhu, kde hrozí zrážka s inými autami.

 

 

Zdroj: www.noizz.aktuality.sk