• Vozidlo odstavte vždy tak, aby ste ráno bez problémov vyrážali. Odstráňte nánosy snehu v blatníkoch, aby nezamrzli a neobmedzili rejd. Podložte stierače a nezaťahujte ručnú brzdu, aby nezamrzli lanovody. Pred rozjazdom dokonale očistite všetky sklá a osvetlenie.
 • Na priamom úseku brzdite prerušovane. Striedavým zošliapnutím brzdového pedálu a jeho uvoľnením v rýchlom rytme docielite toho, že sa kolesá nezablokujú. Vo vozidlách s ABS sa to isté deje automaticky, ale aj tak sa vždy oplatí rýchlosť nepreháňať. Pozor pri prechode z vozidla s ABS na iné!
 • Pamätajte, že v zákrute zostane vozidlo riaditeľné len pokiaľ kolesá nie sú zablokované!
 • Pozor pri vyjdenie z hlavnej, zvyčajne posypanej vozovky na vedľajšiu, ktorá posypaná spravidla nie je. Mohla by vás prekvapiť viac či menej prejdená vrstva snehu, prípadne tiež poľadovica.
 • Ani pohon štyroch kolies neprináša pri brzdení zvláštne výhody. Aj pre „štvorkolky“ platia rovnaké fyzikálne zákony.
 • Snažte sa predvídať poľadovicu. Najčastejšie sa tvoria na mostoch, v tienistých lesných úsekoch a vyjazdených pozdĺžnych stopách.
 • Udržujte odstup minimálne toľko metrov, koľko je polovica vašej rýchlosti v kilometroch.
 • Sklá nerozmrazujte horúcou vodou, mohli by prasknúť.
 • Vozte so sebou lopatku, metličku a vrecúško piesku či šotolinky.
 • Denne dopĺňajte ostrekovača nemrznúcou zmesou.
 • Štartujte bez zapnutých elektrických spotrebičov.
 • Pri umývaní vozidla prelepte zámky, aby do nich nevnikla voda. Ľad môže zámok zvnútra zničiť.
 • Ramienka stieračov pri zaparkovaní podložte, zdvihnite alebo vyberte.
 • Po naštartovaní zahrievajte voz pomalou jazdou, nikdy „netúrujte“ motor na mieste.

A ešte niečo:

Dbajte na vhodné (pohybe nezamezující) oblečenie a v žiadnom prípade nesadajte za volant v lyžiarskych topánkach, pohorkách, snehuliach, či v inej spevnenej obuvi. Pri nasadaní do auta je tiež dobré otriasť z topánok sneh. Vysoká vlhkosť vo vozidle uvoľnená z topiaceho snehu totiž rýchlo vytvorí na studených oknách úplne nepriehľadnú námrazu. Prvé kilometre, než začne pracovať kúrenie, choďte radšej s otvoreným okienkom.