To, ako bezpečná bude premávka na cestách, záleží predovšetkým na nás vodičoch.

Každé bezpečné riadenie automobilu začína ešte pred samotným naštartovaním motora. Ešte než otvoríte dvere, je dobré vizuálne skontrolovať, či automobil nie je poškodený a predovšetkým, či nemá defekt na pneumatikách. Pneumatiky je nutné premeriavať minimálne každých 14 dní, ak jazdíte častejšie, pokojne každý deň. Ak nebudete vedieť, či sú pneumatiky v poriadku, môžete sa tým počas jazdy stresovať, čo zbytočne oslabuje vašu koncentráciu.

Dôležitá je správna hodnota tlaku, ktorú odporúča výrobca – jednak tým šetríte pneumatiku (a poťažmo svoju peňaženku), ale hlavne podhustením alebo prehustením pneumatík dochádza k zhoršeniu jazdných vlastností. Obvykle predpísané tlaky pneumatík nájdete aj na viečku u nádrže alebo v palubnej literatúre. Pravidelne tiež kontrolujte hĺbku dezénu pneumatík, minimom by mali byť štyri milimetre. O nutnosti prezúvať pneumatiky na zimné, respektíve letné sa tu zmieňovať nebudeme – to by mala byť úplná samozrejmosť pre každého vodiča.

Dobrý výhľad je nevyhnutnosť

Okrem pneumatík je nutné pred jazdou zabezpečiť, aby mal vodič z vozidla dobrý výhľad – predné sklo často nestačí ostriekať; ak je viac znečistené, umyte ho. Keď už sme pri umývaní, dôležité tiež je odstrániť prípadnú špinu zo svetiel – vpredu aj vzadu.

Ďalšia podstatná vec, na ktorú mnoho motoristov zabúda je, že batožina patrí do kufra. Ak ich necháte položená vo vozidle, môžu v prípade nehody alebo pri prudkom vyhýbacom manévri zraniť posádku. Pre menšie predmety možno využiť podlahu za prednými sedadlami (ak tu nikto nesedí).

Vodič sadá za volant, stačí naštartovať a rozbehnúť sa. Určite áno, ale ak je vodič unavený, chorý alebo sa jednoducho necíti najlepšie, by mal z miesta vodiča zase vystúpiť. Ak nie ste v pohode, vaše reakcie budú pomalšie a v krízovej situácii môžete zle zareagovať. V takom prípade prenechajte riadenie niekomu inému alebo zvoľte iný spôsob prepravy.

Nepodceňujte vhodné oblečenie

A ešte posledná vec – oblečenie. Nie, nebudeme vám tu radiť ohľadom módy, len si uvedomte, že príliš tesné, nepohodlné oblečenie nie je pre riadenie najvhodnejší. Dobré je vyzliecť bundu alebo kabát a riadiť „naľahko“, aby vaše pohyby pažami boli rýchle a efektívne.

Veľmi dôležitá je aj vaša obuv – musí byť pevná, pohodlná a nemala by byť „ťažká“. Ideálne sú ľahké tenisky s mäkkou podrážkou. V lete nie je problém riadiť v sandáloch s pevnou pätou, „žabky“, dreváky, lodičky a podobná obuv je pre riadenie absolútne nevhodné.